čtvrtek 31. srpna 2023

HUDEBNÍ KANIBALISMUS

To tak znáte a máte rádi skladbu bratrů De Angelisů z filmu Policie stíhá, zákon osvobozuje s Francem Nerem. Pěkná balada.
A pak náhodně zjistíte, že existuje od stejných autorů velmi podobná skladba, která vyšla na LP v roce 1976, tedy o tři roky později. Vykradli sami sebe? Proč?
Jenže pak se ukáže, že vykradená skladba je ta slavnější! Tema di Majorana bylo složeno už v roce 1972 pro televizní film Ipotesi sulla scomparsa di un fisico atomico. Kanibalismus je to stejně, zde ale bratři De Angelisové prostě upravili skladbu ze zapadlého filmu pro jiný, který měl větší hitový potenciál.
 
Film z roku 1972 vypráví o italském fyzikovi Ettore Majoranovi, jehož práce ovlivnila vývoj atomové bomby, spolupracoval s Oppenheimerovými spolupracovníky Isaacem Rabim a Enricem Fermim, objevil neutron ve stejné době jako James Chadwick a v roce 1938 záhadně zmizel. Což by byl výborný námět pro film. Fungovat dnes italský filmový průmysl tak jako v osmdesátých letech, vedle Oppenheimera by určitě byl nasazen do kin Majorana.

středa 16. srpna 2023

THE ASPHALT JUNGLE (1950)

Shodou okolností, aniž bych to tak plánoval, jsem si hned po Key Largu pustil další noir od Johna Hustona. Tentokrát sice bez Bogarta, ale v obsazení zůstal Torpédo Marc Lawrence. A tohle bylo určitě lepší.

Začátek rozvíjí hned několik dějových linek najednou. Policie pátrá po pachatelích mnoha zločinů ve městě, přičemž zlý poručík se do skutečného vyšetřování moc nehrne. Vandrák Dix je zadlužený kvůli své sázkařské vášni, jediný, kdo mu trochu pomáhá, je jeho přítelkyně a hrbatý kamarád, barman Gus. A sotva vyšel z vězení, hned plánuje další loupež lupič zvaný Doktor. Samozřejmě se dějové linky protnou, takže Dix i Gus se zapojí do velké loupeže klenotů. Věc má ovšem hned několik háčků plynoucích z lidských slabostí a náhod. Garant loupeže ve skutečnosti nemá prachy a chce ukradené drahokamy shrábnout sám, jeho pravá ruka Cobby je posera a policie je zdatnější, než Doktor předpokládal.

Začátek je trochu zdlouhavý, hlavně dokud si nejsme jisti, o čem to vlastně bude. Chvíli to vypadá, že půjde o film o dostizích a Dix v podání Sterlinga Haydena se bude snažit získat peníze, aby znovu koupil v krizi ztracenou farmu, tímto způsobem. Nicméně jakmile se začne připravovat loupež, děj zhoustne, a nepustí snad až do konce, který je přece jen trochu protažený.

Huston se neřadí k těm režisérům, kteří ohromí vizuálem, ale spíše se zaměřuje na herce a jejich postavy. Každá má nějakou motivaci, je něčím zajímavá a význačná. Postava Doktora, původem Němce, na začátku vypadala na padoucha, ale nakonec je tou nejsympatičtější a nejférovější postavou lupiče, který měl až moc dokonalý plán. Haydenův Dix je rovněž zajímavou postavičkou z galerky, zaujme i Whitmorův hrbáč, Lawrencův sázkař, i všechny ženské role, byť jsou rozsahem omezené. V jedné z prvních rolí se objevuje i Marilyn Monroe, která samozřejmě hraje sexy nánu, nic jiného neuměla - kvůli ní byl film po několika letech znovu uveden s její velkou podobiznou na plakátě, ač ve filmu stráví asi tak pět minut. 

Nejen pro ni to byl ale začátek - první role tu ztvárnili i Strother Martin a Jack Warden. Wardena jsem si nevšiml, zatímco Martin se objeví v jednom detailním záběru, takže ho nelze přehlédnout. Ve vedlejší roli se objeví i pozdější statečný Brad Dexter. Jinak ač jsem Johna McIntirea (komisař) už v něčem viděl, ze začátku jsem přemýšlel, zda to není Boris Karloff. Hrabivý advokát zase silně připomínal Vincenta Price, kdyby měl pleš.

Na téma nepodařené loupeže jsem už viděl spoustu filmů, a mnohé byly provedeny lépe. Tady ale byl podobný námět zfilmován snad vůbec poprvé - do té doby byla většina filmů o loupežích sledována z pohledu policistů nebo oloupených, nikoli lupičů. A nedělá to hned na úvod špatně. Téma "asfaltové džungle" sice je nakonec trochu v pozadí a povinný monolog o důležitosti práce policie na konci už trochu zavání, ale jina tohle určitě je dobrý film. 7/10
a.k.a. Asfaltová džungle
Režie: John Huston
Hrají: Sterling Hayden, Louis Calhern, Jean Hagen, Sam Jaffe, James Whitmore, John McIntire, Marc Lawrence, Barry Kelley, Marilyn Monroe, Brad Dexter, Strother Martin, Jack Warden
Hudba: Miklos Rozsa
USA 1950

KEY LARGO (1948)

Vysloužilý major přijede na atol Key Largo zpravit rodinu svého vojáka o jeho smrti ve válce. Rodinu tvoří mladá vdova a na vozík upoutaný otec, majitel hotýlku. V hotýlku jsou ale zároveň záhadní hosté, kteří něco skrývají, a blíží se bouře.

Námět nevypadá vůbec špatně, máme tu klasicky skupinku lidí, kteří jsou v rukou únosců a snaží se přežít. Celé se to, až na závěr, odehrává v onom hotelu, takže nepřekvapí, že film je podle divadelní hry. Bohužel, nevím, zda to vychází z dramatu nebo ne, zvláště dialogy postav se nesou ve velmi, velmi nelogickém duchu. Postavy, které by před sebou měly být ostražité, se vykecávají o svých motivacích a plánech.

V podstatě to celé drží jen na hercích, protože ani John Huston jako režisér se tu moc nepředvedl. Když film porovnám s Pokladem na Sierra Madre ze stejného roku, tomu byla zjevně věnována větší péče. V obou filmech hraje Humphrey Bogart, ale tady hraje klaďase s drobnými chybkami a nemá vůbec šanci vyniknout zvláště vedle Edwarda G. Robinsona coby gangstera a la Al Capone. Kvalitní výkon předvádí rovněž Claire Trevor v roli Robinsonovy alkoholické přítelkyně, Lauren Bacall, která tu vypadá výrazně mladší než v Hlubokém spánku, ale role statečné dívky moc nesedí.

Nedá se říct, že bych se nebavil, jsou chvíle, kdy se film trochu táhne, ale ne moc. Závěr na lodi není špatný. Akorát ty dialogy jsou prostě mizerné, nesmyslné a nelogické. Hudba, hrající na naprosto nevhodných místech, tomu taky moc nepomohla. 6/10
PS. Dřív mě to nenapadlo, ale teď jsem se na Bogarta díval a úplně jsem měl před očima toho šmelináře z Rychlých šípů. Tahle karikatura se Fischerovi povedla.
Režie: John Huston
Hrají: Humphrey Bogart, Edward G. Robinson, Lauren Bacall, Lionel Barrymore, Claire Trevor, Marc Lawrence, Thomas Gomez, Harry Lewis
Hudba: Max Steiner
USA 1948

úterý 15. srpna 2023

BARBARA BOUCHET 80

 80. narozeniny dnes slaví německo-americko-italská herečka, giallo queen a rodačka z Liberce Barbara Bouchet. Všechno nejlepší!

neděle 13. srpna 2023

SUPERUOMINI, SUPERDONNE, SUPERBOTTE (1974)

Tohle má na blu rayi tak super obal, že jsem to spolu s něčím objednal taky. Neměl jsem to dělat...

V první půlce sedmdesátek bylo hned několik oblíbených témat. Kung fu, bitky ala Spencer a Hill, amazonky a erotika. Jen ta v tomhle filmu (naštěstí) chybí (když nepočítáme zpomalenou koupačku Malisy Longo v bílé tunice a fakt, že záporačky jsou jen v podprsenkách a kalhotkách). Jinak je to naprosto šílený, praštěný, dětinský, nevtipný a nedobře natočený guláš, který pocitově trvá asi tak o půl hodiny déle, než kolik skutečně má.

Máme tu Amazonky, které napadají okolní vesnice. Hned první desetiminutovka, kde je vybrána nová královna, vůbec nenaznačuje, že by šlo o jinou než nechtěnou komedii - Amazonky se tu nejdřív na sloupech střílí na povel lukem, pak zápasí mezi kartonovými ostny trčícími ze země a pak snad na meče. Novou královnou je Magda Konopka, která na natáčení přijela od holiče, který jí udělal módní sedmdesátkovou trvalou. Navíc je na jejím, byť půvabném, těle vidět, že rozhodně není bojovnice. Ale vůbec, mít jako záporáky, několik tuctů modelek, to se jen tak nevidí.

Následně se seznamujeme s druhými záporáky - loupežníky, které vede náš starý známý Riccardo Pizzuti. Těšil jsem se, že aspoň on to bude táhnout, bohužel scény s ním jsou to nejtrapnější, co v tom filmu je - a je jich hodně. Hned v první se on a jeho kumpáni snaží přeprat jednoho černocha v hospodě, černoch jménem Moog (hraje na synťák?) je ale nejen přepere, ale pak si tak mocně a dlouze krkne, že loupežníci mají co dělat, aby neodletěli... Hned na to, se loupežníci pokusí přepadnout Číňana jedoucího na krávě, který je ale přepere taky. Naštěstí nekrká, mezi loupežníky však odhalí mladou Číňanku. Číňan vidí Číňanku, to asi nikdy neviděl, tak se hned zamiluje.

Amazonky přepadnou vesnici, obyvatele ale zachrání maskovaný superman! Ten umí chrlit oheň a šíleně skákat, a když utíká lomem, kde jsou stále vidět stopy po bagrech, začne na Amazonky řvát... začátek Morriconeho skladby Navajo Joe! Ukáže se ale, že superman není ten pravý - vesničané totiž uctívají jeho mistra Dharmu, protože věří, že je to jejich nesmrtelný ochránce. Mistr si ale vždy najde učedníka a tomu pak kostým předá, aby vzbudili zdání nesmrtelnosti. Když Amazonky mistra zabijí, učedník se stane sám Dharmou a vyhledá Mooga a Číňana, aby společně Amazonky přemohli. Teda kromě Malisy Longo, protože ta se s ním cachtala zpomaleně ve vodě. Svou vyvolenou najde kromě Dharmy a Číňana i Moog, ten zase uvidí jedinou černošku a hned se zamiluje.
Pozitivní je, že akce je opravdu hromada. Negativem, že trvá strašně dlouho a není zas tak vynalézavá. Buď se všichni mlátí, nebo se hodně skáče. Pořád dokola, jedno salto za druhým. A dokud se bojuje proti loupežníkům, je to lepší než boj proti Amazonkám, protože loupežníky hrají kaskadéři, kdežto Amazonky jsou modelky a ty bojovat většinou neumějí. Proto třeba Malisa Longo v závěrečné bitce skoro absentuje a Magda Konopka v závěrečném zmateném souboji působí silně nepatřičně. 

Film dokonce před pár dny uvedli na Letní filmové škole, zajímalo by mě, jaký měl ohlas. Je to opravdu nedobře natočená pakárna, kde Malisa Longo, Magda Konopka a Riccardo Pizzuti jsou nejznámějšími jmény. Hlavního skokana hraje Aldo Canti, akrobat známý ze Sabaty, který podobné maskované role předtím hrál u Gianfranca Paroliniho ve filmech o třech supermanech. Mimo to byl ale také mafiánem a v roce 1991 byl na to konto zavražděn. Hudbu složil Franco Micalizzi, jestli mi ale ústřední téma něco připomínalo, byla to Skoumalova hudba k filmu Traja chrobáci. Což bych si asi určitě pustil radši. 4/10
a.k.a. Super Stooges vs. The Wonder Women, Supermen against the Amazons, Amazons and Supermen, Barbarian Revenge, Return of the Barbarian Women
Režie: Alfonso Brescia
Hrají: Aldo Canti, Marc Hannibal, Hua Yueh, Malisa Longo, Aldo Bufi Landi, Magda Konopka, Riccardo Pizzuti, Kirsten Gille, Genie Woods, Lynne Moody, Karen Yeh, Giacomo Rizzo, Almut Berg, Giovanni Cianfriglia, Rocco Lerro
Hudba: Franco Micalizzi
Itálie / Hong Kong / Mexiko 1974

THE RUNNING MAN (1987)

Dystopická akční sci-fi podle knihy Stephena Kinga, kterou napsal pod pseudonymem. Takže je v ní hodně krev. Krev? Krev. Krev. Krev. Krev je všude. Ba ne, to by to musel napsat spíš Garth Marenghi. Stephen King si ale rozhodně nepředstavoval, že hlavního hrdinu bude hrát Arnold.

V roce 2017 se svět změnil v totalitu, ve které jsou všichni ovládáni skrze média a řeší jen reality show, kde vězni prchají před brutálními lovci o život. Arnold hraje policistu, který odmítne povraždit desítky nevinných, za což je zatčen a uvězněn. Uprchne z pracovního tábora, ale záhy je znovu chycen, od moderátora reality show však dostane šanci - zachránit si život účastí v show. Netuší, že samozřejmě není očekáváno, že by někdo z uprchlíků přežil. Do všeho navíc zamíchá dva bývalé spoluvězně a ženu, kterou na útěku potkal.

Akce není špatná, děj taky ne, ale kdo je pro mě králem filmu je Richard Dawson jako moderátor reality show, ten je skvělý. Zvláště v dabingu Ilji Prachaře. Arnold tu několika hláškami i situacemi spíš jede jakoby v greatest hits ze svých předchozích filmů - nese na rameni těžkou traverzu, unese nic netušící o půlku menší ženu a dokonce pronese "Já se vrátím." A stejně jako v Predátorovi je tu Jesse Ventura, tentokrát ale v nečekané roli televizního cvičitele, jakési mužské obdoby Olgy Šípkové. Známých jmen je tu dost, jednoho ze spoluvězňů hraje Yaphet Kotto, jednoho z lovců pak Jim Brown, ale tenhle film prostě patří hlavně Dawsonovi.

Zajímavostí je, že miniroli vzbouřence sehrál muzikant Dweezil Zappa, syn Franka. Hudba je ale docela nevýrazná, typicky osmdesátková, vůbec si ji nepamatuju. Utkví mi hlavně Dawson, Professor Toru Tanaka s hokejkou a bohužel i cvičitel Ventura. Mezi ty nejlepší osmdesátkové schwarzeneggerovky se to neřadí, ale ani mezi ty nejslabší. Vlastně bych se na to znova podíval asi i radši než třeba na Conana. 7/10
a.k.a. Běžící muž
Režie: Paul Michael Glaser
Hrají: Arnold Schwarzenegger, Maria Conchita Alonso, Richard Dawson, Yaphet Kotto, Jesse Ventura, Jim Brown, Professor Toru Tanaka, Edward Bunker, Dweezil Zappa
Hudba: Harold Faltermeyer
USA 1987