sobota 26. dubna 2008
LE MAGNIFIQUE (1973)
EDIT 10.4.2018 Z vážnějších belmondovek mám nejradši Kořist, ale mezi komediemi se Muž z Acapulca vyjímá jako klenot. Filmů o spisovateli a jeho výtvoru, kde se prolínají fikční a reálný svět, je více, nikde to ale není tak dobře propojeno jako zde. Předpokládám, že kdyby film kritizovala Mirka Spáčilová, zhodnotila by ho jako přehnaně absurdní bezduchou frašku plnou násilí, protože by odešla zhruba těsně před tím, než se na pláži objeví uklízečka a poprvé, po dlouhých minutách, se ukáže, že to, co jsme dosud sledovali, je fikce uvnitř fikce.
- Jste velký svůdce! - Nevím o tom!
Úvodních cca pětadvacet minut je doslova smršť s přehnaně silným, bystrým, mužným a vůbec ve všech směrech dokonalým Belmondem a jeho stejně dokonale krásným, vnadným a žádoucím ženským protějškem Bissetovou. Akce střídá akci, hláška střídá hlášku, vtip střídá vtip. Přestože brzy se ukáže, že vše je fantazie neúspěšného, rozvedeného spisovatele, který má, přestože je rovněž Belmondo, do svého vysněného agenta daleko, film uhání stále stejně zběsilým tempem. Zatímco reálný Belmondo je loser, reálná Bissetová, oproti fikční Arianě, na kráse nic neztrácí, oproti ní není tak vyzývavá, ale ani zdaleka tak hloupá. Z postav obou světů stejné charakteristiky tak sdílí prakticky jen Carpoff Vittoria Caprioliho, který je v obou světech stejně slizký, jen v tom fikčním více přiblblý, protože si s ním, coby nakladatelem Charonem, Belmondo skrze knihy vyřizuje účty.
- Ty se mi moc líbíšš, hochu! - Oh, vážně?
Belmondo natočil mnoho komedií, jen málokterá ale převyšuje hranice běžné frašky. I obecně oblíbené Zvíře či Veselé Velikonoce mi stačily vidět v podstatě jednou a nemusím se k nim vracet, zatímco některé okamžiky z Muže z Acapulca si připomínám často a mnohé hlášky zlidověly (Já, když vidím včeličku...). Nejde vidět tenhle film a nezamilovat si Belmonda, nejde vidět tenhle film a nezamilovat se do Jacqueline Bissetové. Mimochodem, když tu tak píšu tyhle články, cítím se taky občas jako Francois Merlin. Ale sem žádná Ariana nezaskočí... :D 10/10
a.k.a. Muž z Acapulca
Režie: Philippe de Broca
Hrají: Jean-Paul Belmondo, Jacqueline Bisset, Vittorio Caprioli, Jean Lefebvre, Hans Meyer, Mario David
Hudba: Claude Bolling
Francie / Itálie 1973
pátek 25. dubna 2008
BUDDY GOES WEST (1981)
Hodnocení: 7/10
a.k.a. Buddy míří na Západ, Occhio alla penna
Režie: Michele Lupo
Hrají: Bud Spencer, Amidou, Joe Bugner, Piero Trombetta, Sara Franchetti, Riccardo Pizzuti, Giovanni Cianfriglia, Renato Scarpa, Roberto Dell'Acqua, Arnaldo Dell'Acqua, Ottaviano Dell'Acqua, Salvo Basile, Benito Pacifico, Romano Puppo, Nazzareno Zamperla
Hudba: Ennio Morricone
Itálie 1981
čtvrtek 3. dubna 2008
JOHN WAYNE (1907 - 1979)
Narodil se 26. května 1907 ve Wintersetu v Iowě jako Marion Michael Morrison. V prvním filmu hrál již v roce 1926. První hlavní roli (už pod jménem John Wayne) dostal v roce 1930. Celá třicátá léta hrál jen v béčkových westernech. V roce 1939 si konečně zahrál roli ve filmu,který ho proslavil - slavné Přepadení Johna Forda. S Fordem pak spolupracoval ještě několikrát a vznikla řada úspěšných filmů (Fort Apache, 3 Godfathers, Rio Grande, She Wore a Yellow Ribbon, Pátrači, Kavaleristé, Muž, který zastřelil Liberty Valance).
V roce 1948 poprvé spolupracuje s režisérem Howardem Hawksem na filmu Červená řeka. S tímto režisérem natočil asi své nejlepší filmy (dále Rio Bravo, El Dorado, Rio Lobo). V šedesátých letech se sám pustil do režie. Napřed spolurežíroval filmy Krvavá cesta a Comancheros. Za Johna Forda dokončuje film Kavaléristé. Potom sám režíroval film Alamo o krvavé bitvě američanů proti přesile mexické armády. Jeho další film Zelené barety přinesl velké rozpaky, protože to byla propaganda vietnamské války. Ostatně sám Wayne byl patriot a nenáviděl Garyho Coopera jen kvůli filmu V pravé poledne, který se mu nezdál dost americký. Poslední film, který režíroval byl western Velký Jake.
Asi největšího drsňáka ztvárnil ve filmu Johna Forda Pátrači. Zde hraje rasistického bývalého vojáka konfederace, jemuž Komančové unesli neteř. Když ji najdou, nechce ji odvést do bezpečí, ale zabít ji, prý že už je squaw. Tenhle film, patří k tomu nejlepšímu co Wayne natočil. Další ne úplně kladnou postavu si zahrál ve filmu Červená řeka, kde se postupem času mění v zápornou postavu.
Za roli ve filmu Maršál získal Wayne Oskara. Roli opilce Roostera Cogburna si zahrál ještě jednou ve filmu Rooster Cogburn, kde hrál společně s Katharine Hepburnovou.
Jeho posledním filmem byl film Dona Siegela Střelec. Zde stvárnil postavu, která stejně jako on umírala na rakovinu. John Wayne zemřel 11.června 1979.
Filmy (recenzované na blogu):
1935 V sedle za úsvitu
1939 Přepadení
1948 Červená řeka
1953 Hondo
1956 Pátrači/Stopaři
1959 Rio Bravo
1960 Alamo
1960 Na sever Aljašky
1961 Comancheros
1962 Jak byl dobyt Západ
1962 Muž, který zastřelil Liberty Valance
1962 Nejdelší den
1965 Synové Katie Elderové
1966 El Dorado
1967 Vůz plný zlata
1969 Maršál
1969 Neporažení
1970 Rio Lobo
1970 Chisum
1971 Velký Jake
1973 Vlakoví lupiči
1973 Cahill U.S. Marshal
1975 Rooster Cogburn
1975 Brannigan
1976 Střelec