pátek 31. května 2024

LICENCE TO KILL (1989)

Poslední osmdesátková bondovka, poslední režírovaná Johnem Glenem, druhá a poslední s Timothym Daltonem. Což je docela škoda, protože tady už si spolu s tvůrci našel svou cestičku a Moorea bych si tady už moc představit nedokázal. Bohužel, jinak to lepší není.

S kým se Bond potýkal doposud? S megalomany, zločineckými korporacemi, superpadouchy toužícími ovládnout svět, tajnými službami. A tady má jako nepřítele drogového dealera. Přestože se jedná o opravdu hnusného a brutálního padoucha, je to padouch z úplně jiného světa a máte pocit, že snad ani nesledujete bondovku. Bonda navíc pohání osobní msta za zmrzačeného Leitera, kterého dealer Sanchez nechal napůl sežrat žralokem. Leitera tu hraje David Hedison, který si ho už jednou zahrál - ale ne v předchozím Dechu života, ale už v Žít a nechat zemřít! Tahle nekontinuita opravdu nedává moc smysl, navíc, podobně jako v Goldfingerovi tu Leiter vypadá spíš jako Bondův tatík než generační souputník, kterým byli všichni předešlí.
Příběh se také odvíjí dost nepravděpodobným způsobem a obsahuje až moc proměnných, které nikam nevedou. V jednu chvíli například M odebere Bondovi povolení zabíjet, Bond se vzbouří a uteče. A nic z toho není! Celá MI6 je navíc na jeho straně, takže za zády M mu pomáhá jak Moneypenny, tak Q, který tu má asi největší roli, jakou kdy měl.

Bondgirls jsou tentokrát dvě, ale je pravda, že u Daltona mám pocit, že na ženské moc nemá čas a milostné scény má jen tak z povinnosti. Tyhle dvě stránky Bondovy osobnosti asi nejlépe ze všech vyvážil Connery, Moore byl zase viditelně víc doma v posteli než v akci - to byl svůdce, který se často dostal do nebezpečí, zatímco Dalton je spíš zabiják, který si sem tam bokem nabalí ženskou. Závěrečná scéna, kdy Bonda nejdřív líbá sexy hispánka, aby se vzápětí vrhl do bazénu pro sexy krátkovlasou Američanku, v Daltonově podání vyznívá nepatřičně, kdežto s Moorem ani s Connerym by to tak mimo nevyznělo.

Z dalšího obsazení jsem v podstatě poznával lidi spíš podle obličeje, ale neznal moc jména. Jednoho z vedlejších padouchů si ale zahrál začínající Benicio del Toro, Sanchezovu pravou ruku hraje Don Stroud, a sám Sanchez je sice dobře zahraný, ale herec mi připomínal Henryho Silvu a tak si říkám, že kdyby to hrál on, to by bylo něco. Mihne se Peckinpahův stálý herec Jorge Russek, malou roli sehrál i Bobby Sixkiller z Odpadlíka. Hudbu bohužel už nikdy víc nedělal John Barry, ale tady ho více než zručně nahradil Michael Kamen - vtipné je, že včetně falešné spaghetti westernové skladby, která zní z televize.

Povolení zabíjet diváci v roce 1989 nechtěli a série se dostala do krize. Po ní už se do role dostal Pierce Brosnan. Otázka je, zda byli tak navyklí na Mooreův styl (a pár přiblblých vtípků z jeho filmů se dostalo i sem), nebo jim nesedělo tvrdší pojetí Daltonových filmů. Osobně mi tahle změna nevadí, ale i tak mi tahle bondovka k srdci moc nepřirostla. 6,5/10
a.k.a. Povolení zabíjet
Režie: John Glen
Hrají: Timothy Dalton, Carey Lowell, Robert Davi, Talisa Soto, Frank McRae, Anthony Zerbe, Don Stroud, Benicio del Toro, Pedro Armendáriz jr., Desmond Llewellyn, Robert Brown, Caroline Bliss, David Hedison, Priscilla Barnes, Christopher Neame, Claudio Brook, Jorge Russek, Jeff Moldovan, Branscombe Richmond
Hudba: Michael Kamen
Velká Británie / USA 1989

CLINT EASTWOOD 94

Všechno nejlepší Clintovi k dnešním narozeninám! 

čtvrtek 30. května 2024

THE LIVING DAYLIGHTS (1987)

Je zvláštní, že se Bond až v osmdesátých letech teprve pořádně zapojil do studené války a podíval se za železnou oponu. Po výletu do NDR v Chobotničce tu tak začínáme pěkně zostra - ok, začátek je na Gibraltaru, ale následně se přesouváme do Bratislavy, ve které strávíme docela dost času, včetně honičky s žigulíky VB!

Máme tu ale nového Bonda. Přestárlého a suchým humorem sršícího Rogera Moorea a jeho věčně pozdvižené obočí vystřídal mladší, energičtější a vážnější Timothy Dalton. Ve své ztvárnění Bonda se blíží víc Connerymu v jeho vážnějších momentech, ale vtípky, kterých tu pár taky má, jeho silnou stránkou úplně nejsou. Ale ono je znát, že tohle se ještě psalo pro Moorea - tak jako Žít a nechat zemřít a snad i Muž se zlatou zbraní se psaly ještě pro Conneryho. Narozdíl od Lazenbyho tak Moore nedostal vůbec žádnou cool nástupní scénu a Dalton ji sice dejme tomu má, ale s Moorem by fungovala taky.

Jinak můžeme na mapě odškrtávat místa, kam se Bond podívá, kde ještě nebyl - Gibraltar, Slovensko, Rakousko, Maroko, Afghánistán, kde se zapojí i do právě probíhající války. A část se stihne odehrát i v Anglii. Slovenské reálie působí celkem uvěřitelně, akorát na Slovensku skoro všichni mluví česky, slovenská bondgirl se jmenuje Kara Milovy a Bratislava na adrese je psána jako Bratislavia. Jestli by Státní bezpečnost do pronásledování jednoho auta tak rychle poslala i tanky a granátomety, to teda nevím, a rozhodně nejde o KGB, protože i vojáci na tancích na sebe řvou slovensky.

Když jsem viděl v titulcích jméno Johna Rhyse-Daviese, a vzpomněl si na obrázky z filmu, kde byl Bond zahalen v turbanu, čekal jsem, že bude hrát dalšího Araba. Ale překvapivě tu hraje šéfa KGB (generál Gogol povýšil) a je namaskovaný tak, že dost vypadá jako Rod Steiger. Joe Don Baker tu hraje skoro hlavního padoucha, který je asi ten vůbec nejsympatičtější ze všech - on vlastně ani nic moc zlého nedělá, jen žere, hraje si na vojáčky, modeluje si figuríny světových vojevůdců se svým obličejem a všechnu zápornost za něj zvládá ruský falešný přeběhlík, hraný dost nevýrazným hercem. 

Samotná bondgirl je vlastně jen jedna, což je nezvyk. Je spíše z rodu těch, které jen volají "Jamesi pomoc" a spíš se mu plete do cesty. Narozdíl od třeba Mary Goodnight z Muže se zlatou zbraní mi ale nevadila - Mary byla agentka a její chování bylo jako pěst na oko, zatímco Kara je hudebnice, která se do toho zamíchá, ani neví pořádně jak.

Co tu ještě máme? Pár dobrých a pár rutinních akčních scén. Jednoznačně vede sjíždění hor na futrálu od cella, které samo slouží jako štít proti kulkám. (Kudy to z Bratislavy proboha Bond vzal do Rakouska přes hory snad ani nemá cenu řešit.) Barryho jako vždy suverénní hudbu. Novou mladou nevýraznou Moneypenny, druhého M a starého dobrého Q, který Bonda zásobuje vylepšeným modelem auta z Goldfingera a pípajícími klíči. Asi nejnudnějšího Felixe Leitera, který se objevil po dlouhé pauze. Čili vlastně všechno, co od bondovky čekáme. Pobaví, nenadchne. 7/10





a.k.a. Dech života
Režie: John Glen
Hrají: Timothy Dalton, Maryam d'Abo, Jeroen Krabbé, John-Rhys Davies, Joe Don Baker, Art Malik, Andreas Wisniewski, Desmond Llewelyn, Robert Brown, Walter Gotell, Caroline Bliss, Virginia Hey
Hudba: John Barry
Velká Británie / USA 1987

neděle 26. května 2024

PAM GRIER 75

 Všechno nejlepší Coffy, Friday Foster, Foxy i Jackie Brown a vůbec legendě amerického blaxploitation.

sobota 25. května 2024

THE SHOW WITH A NAME - SHEENA

Královna džungle v podání Playboy modelky jezdící na koni pomalovaném jako zebra. Kubasova platonická láska v dalším dílu cyklu o klasikách z dětství.

sobota 18. května 2024

THE SHOW WITH A NAME - KLASIKY Z DĚTSTVÍ ČÁST 5 - FANTASY

Kubaso nostalgicky vzpomíná na Nekonečný příběh, zatímco Oik mu vysvětluje, co to vlastně je ten Harry Potter.

pátek 17. května 2024

WINTER KILLS (1979)

Konspirační thrillery většinou nemám rád. Nevybavím si žádný, kromě I jako Ikaros, který bych chtěl vidět znova, a nevybavím si vůbec žádný, kde rozuzlení spiknutí dává smysl a lze ho z toho, jak se děj odvíjí, pochopit. A Zimní zabíjení je asi ten nejzmatenější ze všech.

Děj se točí kolem rodiny Keganů (což je skoro Kennedy). Už jen uvěřit bizarnímu předpokladu, že mladší syn rodiny vůbec neví nic o tom, čím se jeho rodina živí a kde se bere obrovské bohatství, které má. Jeff Bridges hraje v podstatě mladší verzi Dudea, levicového idealistu, který celý film se zděšením zjišťuje, že jeho otec je multimiliardářský kapitalistický fašista, který ovládá celou Ameriku, nechal svého staršího syna zvolit prezidentem, akorát mu ho někdo zavraždil. Na loď, kde po letech Bridges slouží jako námořník, přiletí Richard Boone s neobvyklým nákladem - zmrdem z Benátek. Ten se přizná, že byl najatým vrahem, a umře. Dude se vydává pátrat, přičemž mu s tím vlastně proti jeho vůli pomáhá jeho otec, kterého hraje sám John Huston. Na cestě, kde se ho neustále někdo snaží zabít, a svědkové umírají dřív, než se k nim Dude může dostat, se Dude setkává se všemi osobnostmi, které ve světě filmu něco znamenaly v roce 1965.

Obsazení je opravdu nabité a právě to mě přimělo se na film podívat. Kromě již zmíněných Bridgese, Boonea a Hustona tu máme:
Anthonyho Perkinse jako špionážního mistra,

Toshira Mifuneho v roli člověka v Hustonově sídle - hraje v jediné scéně a nemá v ději opodstatnění,

Dorothy Maloneovou jako Bridgesovu matku, 

Sterlinga Haydena jako armádního pošuka v tanku,
Eliho Wallacha jako mafiána,

Ralpha Meekera jako jiného mafiána,

Tomase Miliana jako mafiánského bosse,

Brada Dextera jako šéfa policie,
Joea Spinella celého zafačovaného, 
Candice Rialsonovou, Agnetu Eckemyr (z Blindmana), Tisu Farrow či Camillu Sparv jako sexy milenky Hustona.

A v titulcích neuvedenou Elizabeth Taylor, namaskovanou jako Divine z Pink Flamingos. 
Snad jen právě Perkins se z nich ale objeví trochu více. Zejména u Mifuneho dost zarazí, proč tohle vůbec vzal. U Wallacha překvapí, že narozdíl od Maloneové, Haydena nebo Meekera v tom hraje víc než v jedné scéně, ale jen ve flashbacích a důležitost jeho postavy v ději stejně nepochopíte. U Miliana překvapí, kde se v tomhle bere.

V podstatě jestli něco je zajímavé, ale vyšumí to rovněž do prázdna, je poznávání naivního Bridgese, v jak prohnilém světě žije, ať už ve vztahu k otci, tak ve vztahu k milence - která je tu stejně jen kvůli překvapivě explicitní sexuální scéně a odhalování se v restauraci. Vše, co se týče pátrání po vrazích prezidenta, je tak zamotané, že se člověk poměrně rychle ztratí, scenárista a režisér si ani neuvědomuje, že když každého svědka někdo oddělá dřív, než může Bridgesovi něco říct, tak se asi děj nemůže moc posouvat. Závěrečná pointa pak staví celý předchozí děj totálně na hlavu, s tím se ale asi počítá.

Nenechte se zlákat hvězdným obsazením. Zimní zabíjení za váš čas nestojí. Nejvíc lze ocenit kameru Vilmose Zsigmonda, ale ten stejně dobře natočil mnoho jiných, lepších filmů. 4/10

PS. Zaklínání se tím, že má jít o černou komedii, je jen zástěrka pro to, jak je film v některých momentech nechtěně vtipný. 
a.k.a. Zimní zabíjení
Režie: William Richert
Hrají: Jeff Bridges, John Huston, Anthony Perkins, Richard Boone, Eli Wallach, Sterling Hayden, Dorothy Malone, Tomas Milian, Belinda Bauer, Ralph Meeker, Toshiro Mifune, Brad Dexter, Joe Spinell, Tisa Farrow, Candice Rialson, Agneta Eckemyr, Camilla Sparv, Elizabeth Taylor
Hudba: Maurice Jarre
USA 1979