"Co je tady na Sicílii nejlevnější? Co se tu prodává na každém rohu? Čest!"
Kdyby na Sicílii přijel vyšetřovat jakýkoli případ Sherlock Holmes, asi by nezjistil absolutně nic. Deduktivní a induktivní metody jsou sice skvělé, ale bez informací jsou k ničemu. Když nikdo nic neviděl, nikdo nic neslyšel, nikdo nikoho nezná, nikdo nikoho nejmenuje, nikdo nikde nebyl a nikdo nic neví, těžko z toho vyvodit nějakou hypotézu - kromě té, že v tom nějakým způsobem jedou všichni a nejvíc ze všech ten nejvyšší. Na to samozřejmě přijde i Franco Nero, který se zatvrzele rozhodne místním oligarchům pořáně zatopit. Jenže don Lee J. Cobb je snad ještě nepostihnutelnější než Babiš, takže to půjde velice těžko, a kdo ví, zda vůbec...
Už začátek ukazuje, kde jsme. Kdosi brokovnicí zastřelí řidiče náklaďáku a uteče, zanechaje po sobě jednoho náhodného svědka. Mrtvola se peče na ranním slunci a zatím všechna auta projíždějí kolem a nikdo se neobtěžuje zastavit. Četníci by se do toho taky neradi zapojovali, ale nový zarputilý kapitán ze severu Franco Nero se nehodlá vzdát a případ je rozhodnut za každou cenu vyřešit. Jenže jak bylo psáno výše - nikdo nic neví, nikdo nic neviděl, nikdo nic neslyšel atd. atd. Ani Claudia Cardinale bydlící poblíž místa vraždy, jejíž muž brzy na to zmizí. Co měl s případem společného? Byl svědkem? Utekl, nebo byl zavražděn? Místní bossové, tunelující státní zakázky na dostavbu silnic, zatím sledují situaci a snaží se zahladit stopy, které vedou k tomu nejvyššímu, bohatému donu Marianovi, jehož jméno místní vyslovují s nábožnou úctou a křižují se, když ho potkají.
"Jedno vím přesně. Všichni máme pod nosem ústa, která radši jí než mluví."
Příběh funguje ve více rovinách - jednak jako detektivka, v níž se policie snaží zjistit, co se vlastně stalo, jednak jako nemilosrdný popis situace na Sicílii, kde ještě v roce 1968 vládnou takřka středověké pořádky, největší urážkou je paroháč, ženy jsou naprosto podřízené mužům a čest, kterou se všichni ohání, vedle bezpečí a pohodlí jde klidně stranou. Zpočátku, hlavně pro nepříliš šikovně natočenou úvodní vraždu za volantem, mě to nijak moc nepřesvědčilo, ale záhy mě to vtáhlo. Možná i proto, že jsem viděl tolik pozdějších akčních poliziesek a čekal jsem tedy, že mafie bude ve zbavování se možných svědků daleko nemilosrdnější. Násilí tu moc nemáme, což tu je vlastně dobře, nejistoty je tu ale víc než dost. A jak nemám rád italské zběsilé křičení a gestikulování, tady je to tak na místě, že mi to nevadilo vůbec.
Možná je to i tím, jak je to zahráno a v jakém prostředí se to odehrává. Většina lidí ve vedlejších rolích je buď neznámá, nebo i tak působí naprosto autenticky. Například u jednoho z bossů mě vůbec nenapadlo, že jeho představitel Nehemiah Persoff je ve skutečnosti Američan, stejně jako Serge Reggiani je ve skutečnosti Francouz. U Claudie Cardinale i Lee J. Cobba jsem měl zpočátku trochu pochybnosti - CC mi na tohle prostředí připadala až příliš krásná a Cobb zase nevypadá vůbec jako Ital, ale svými výkony mě v průběhu filmu nakonec přesvědčili oba. Cardinale prostě byla ta prostá holka z venkova, která se bojí o svůj život a zároveň chce zjistit, co se stalo s jejím manželem, a Cobb byl ten nemilosrdný, ale zároveň vznešený don. No a Franco Nero je vyšetřovatelem, kterému přejeme, aby vše odhalil, ale zároveň jeho zarputilost může mnohé lidi včetně něj poslat možná i na smrt.
Damianiho politické thrillery rozhodně nejsou filmy na rozveselení a náladu vám určitě nezlepší. I kvůli tomu se mi do tohohle filmu dlouho moc nechtělo. Zase tak hrozné to ale nebylo, rozhodně je to však film, který diváka donutí se zamyslet. Bezmoc sice víc čiší z pozdějšího Přiznání policejního komisaře prokurátorovi republiky, zde je však lepší atmosféra zapadlého venkova kdesi na konci světa, kde platí vlastní zákony a svět okolo je až příliš daleko. 8/10
a.k.a. Den sovy, The Day of the Owl, Mafia
Režie: Damiano Damiani
Hrají: Claudia Cardinale, Franco Nero, Lee J. Cobb, Serge Reggiani, Nehemiah Persoff, Tano Cimarosa, Vincenzo Falanga
Hudba: Giovanni Fusco
Itálie / Francie 1968
Pěkná recenze. Taky jsem viděl a přes výše zmíněné chybičky bych dal 9/10. A mimochodem, vlastně jsi přesně vystihl svědky mafiánských činů - nikdo nic neřekne, protože jí něco dluží, má strach nebo v tom částečně jede.
OdpovědětVymazat