Vražda v Amsterdamu je z většiny hongkongská produkce, kde americká strana dodala jen pár takřka vyšeptalých hvězd a možnost točit v Evropě. Hlavní role tu tak mají američtí herci, ale většina vedlejších je obsazena Číňany a půlka filmu se přímo v Hong Kongu odehrává.
Děj je neskutečně spletitý, úvod je jedna expozice a vysvětlování, co se děje za druhou, a aby si člověk kreslil schémata, kdo je kdo a co se děje. Mezi pašeráky a výrobci heroinu zuří válka zasahující zejména Amsterdam. Jeden ze šéfů gangů se bojí o svou bezpečnost, a tak se dohodne s bývalým agentem v podání Roberta Mitchuma, že na oplátku za ochranu mu bude dávat tipy na dopadení konkurenčních gangů. Mitchum odletí do Hong Kongu, spojí se s tamní pobočkou CIA, kterou vede Leslie Nielsen, ale Mitchum více důvěřuje Bradfordu Dillmanovi. Udělají několik zátahů, ale zdá se, že někdo dává gangsterům tipy a zátahy vždy selžou. Do toho "práskač" uteče a Mitchumovi hrozí nebezpečí od gangsterů, kteří chtějí zjistit, kdo je jeho kontakt.
Prvních cca 65 minut se vše odehrává hrozně rychle, postavy se představují jedna za druhou, scény končí v podstatě v půlce, a mluví se a mluví... V postavách jsem tak měl docela zmatek, protože kromě Mitchuma jsem si nezapamatoval, jak se kdokoli jmenuje. Mitchum sám tu jede svojí klasiku, se kterou se mu film daří táhnout až v evropské druhé polovině, když už má trochu víc prostoru hrát. Hongkongskou část tak víc táhne Bradford Dillman, který dělá všechno pro to, aby jeho postava nebyla jen vysvětlující policajt.
Od akce jsem čekal hlavně bojová umění, ale těch se tu vůbec nedočkáme. Ne, že bych čekal, že Mitchum se do něčeho pustí, a tvůrci naštěstí byli dost soudní i na to, aby Mitchuma neukázali jako borce, co sám přepere šest o dvě generace mladších Číňanů. Většina akce jsou přestřelky se samopaly, a i v těch Mitchum prakticky nestřílí, protože v ději velmi často ještě před akcí přichází o zbraň. Jeho čínský kámoš si tu ale ani tak nezakope a většinou má střelbu na starosti on.
Závěrečná dvacetiminutovka pak dost zpomalí, což je ale dobře, a dostáváme slušnou akci na tulipánové farmě, kde se Mitchum, nemaje pistole, do akce zapojí hlavně s pomocí splašených koní a buldozeru. Ten konec docela stojí za to a vynahradí velmi průměrný předchozí děj, ve kterém prakticky nic nepřekvapí.
Ani to, že Leslie Nielsen tu hraje hlavního padoucha. Problém s ním je, že člověk od něj čeká naprosto nesmyslné hlášky pronášené se smrtelně vážnou tváří, takže jsem v každé jeho větě hledal vtip. Možná je dobře, že přestože v kazetovém dabingu dabuje Vladimír Brabec, Nielsena si dal Bohumil Švarc - s Brabcem bych čekal ten humor možná spíš. Zase Nielsenova přítomnost mi trošku ospravedlnila hudbu - hřmotný žesťový jazz se k tomu moc nehodil, ale ústřední téma zní jako znělka Bláznivé střely. 6/10
a.k.a. Vražda v Amsterdamu
Režie: Robert Clouse
Hrají: Robert Mitchum, Bradford Dillman, Richard Egan, Leslie Nielsen, Keye Luke, George Cheung
Hudba: Hal Schaffer
Hong Kong / USA 1977