čtvrtek 31. října 2024

HALLOWEEN SPECIAL 2024 - závěr

Říjen je u konce a hororový speciál s ním. Aktivita byla bohužel kvůli pracovnímu vytížení nepravidelná, ale nakonec jsem to dotáhl na číslo devět. To není zlý, byly horší ročníky.
Na stránce, kde najdete přehledy jednotlivých speciálů, jste si určitě všimli fiktivních cen Zlatá rakev. Proč si je teda nerozmyslet rovnou? A proč nenapíšete svoje návrhy, pokud jste něco z toho, co jsem tu během měsíce měl, viděli? Nebo proč se nepodělit o jiné horory, které jste v této sezóně viděli?

Takže Zlatá rakev za tento rok:
Nejlepší film: Texaský masakr motorovou pilou (1974)
Nejlepší režie: Tobe Hooper (Texaský masakr motorovou pilou)
Nejlepší herec v hlavní roli: Tim Curry (Rocky Horror Picture Show)
(Ano, překonal i Price s Cushingem.)
Nejlepší herečka v hlavní roli: Susan Sarandon (Rocky Horror Picture Show)
Nejlepší herec ve vedlejší roli: Christopher Lee (La vergine di Norimberga)
Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Tilda Swinton (Mrtví neumírají)
Nejlepší hudba: Richard Hartley, Richard O'Brien (Rocky Horror Picture Show)
Nejlepší zombie: Iggy Pop (Mrtví neumírají)
Nejlepší dřevorubec: Gunnar Hansen (Texaský masakr motorovou pilou)
Nejlepší střelba mimo koně: Devil Story
Nejlepší výprava: Rocky Horror Picture Show
Nejlepší hrobka: hrobka Raye Millanda s mnoha možnostmi útěku z Předčasného pohřbu
Nejlepší imitace Vincenta Price: Joseph Cotten (Krvavý baron)

GIOVANNI CIANFRIGLIA 1935-2024

 Ve věku 89 let včera zemřel kaskadér a herec Giovanni Cianfriglia, známý též pod pseudonymem Ken Wood. Dublér Steva Reevese, představitel komiksového Superarga i terč ran Buda Spencera a Terence Hilla či výstřelů v mnoha westernech a kriminálkách.

středa 30. října 2024

HALLOWEEN SPECIAL 2024 část 9

Roger Corman a Edgar Allan Poe poosmé, bohužel bez Vincenta Price.
 
THE PREMATURE BURIAL (1962)
Letos zesnulý Roger Corman svými adaptacemi Poea s Vincentem Pricem v hlavní roli výrazně oživil hororový žánr na přelomu padesátých a šedesátých let, který skomíral v podobě (jím zejména točených) sci-fi blábolů o příšerách vyrobených z vaty. S Poem a Pricem nabrali nový dech, filmy najednou byly barevné, širokoúhlé a hrůza vycházela z temného zákoutí lidské mysli, namísto z existence nějakého monstra z laborky.

Předčasný pohřeb vychází z Poeovy povídky, u které si nevybavuji, že bych ji četl, ale motiv pohřbení zaživa má v mnoha a mnoha povídkách. Zde máme hlavní postavu posedlou představou, že bude pohřben zaživa kvůli mylnému prohlášení za mrtvého. Vezme si mladou krasavici, ale od té doby jeho stav ještě více vadne, i přes starostlivou péči novomanželky, přítele doktora a dohled staropanenské sestry. Jeho posedlost předčasným pohřbem stoupá a dokonce vymyslí plán, jak se zachránit v případě, že by se probudil v rakvi.

Jediný z filmů série, který Corman netočil původně pro AIP, přesto na začátku najdeme jejich logo, protože ho nakonec do distribuce koupili. Kvůli jinému producentovi ale Corman nemohl obsadit dvorního Vincenta Price, takže tu místo něj máme Raye Millanda. Nic proti Millandovu výkonu, ale do tohohle typu filmu mi zase tolik nesedl. Působí proti Pricovi moc normálně. Navíc vzhledem k tomu, že film je prakticky stejný jako všechny ostatní v sérii, přeobsazení hlavní role je jako pěst na oko. Spíš jako kdyby byl zničehonic přeobsazen hlavní hrdina seriálu. Hazel Court, která se objevila v sérii celkem třikrát (a známe ji i z hammerovského Frankensteina), vlastně asi nejstálejší herečka série, i když občas bojuje s knižními dialogy, celkově podává dobrý výkon. Ostatní nestojí za zmínku, snad jen Dick Miller, mihnuvší se v roli vykradače hrobů.

K ději řeknu jen tolik, že pointu jsem uhodl velmi brzy, a kdyby byl pod scénářem podepsán Ernesto Gastaldi, nedivil bych se. I přes docela dobrou atmosféru (ony i ty kašírované kulisy s umělou mlhou mají něco do sebe) mě tak film chvílemi dokonce nudil, a zvláště v polovině přišla chvíle, kdy jsem měl pocit, že nic nového už film asi nenabídne (což jsem se pletl). Předčasný pohřeb tak není rozhodně z mých nejoblíbenějších filmů série a řadí se spíše k průměru. 6,5/10
a.k.a. Předčasný pohřeb
Režie: Roger Corman
Hrají: Ray Milland, Hazel Court, Richard Ney, Heather Angel, Alan Napier, John Dierkes, Brendan Dillon, Dick Miller
Hudba: Ronald Stein
USA 1962

úterý 29. října 2024

HALLOWEEN SPECIAL 2024 část 8

Vrmmm! Vrrrrm!

THE TEXAS CHAIN SAW MASSACRE (1974)
O Texaském masakru motorovou pilou jsem slyšel poprvé v roce 2003 v souvislosti s remakem, který šel do kin. Až po několika letech jsem zjistil, že existuje originál ze sedmdesátých let. A od té doby jsem na to slyšel buď chvalozpěvy, nebo že jde o film, na který se nedá dívat. Obojí je pravda.

"Čelisti a Texaský masakr motorovou pilou jsou dokonalé filmy." Quentin Tarantino
To, že film bude opěvovat Tarantino není překvapující, ale až chvála z úst Williama Friedkina mě přiměla, abych se na to opravdu podíval. Tarantino totiž opěvuje kdejaký zapadlý exploitation film, kdežto Friedkin si nebral servítky a nebyl známý jako někdo, kdo opěvuje díla svých kolegů. Připraven jsem byl ale na pomalu napětí budující film, jedoucí podle známého schématu partička mladých lidí se dostane na venkov, musí přenocovat v podivném domě obývaném podivnými lidmi, kteří mají velmi temné tajemství, a na konci trochu zaúřaduje pila.

Ono je to jinak. Už začátek mě ohromil kvalitou a budováním atmosféry od prvního záběru (vyjma zbytečného prologu). Přestože měl Hooper na film málo peněz a točil ho na koleně, je v celém filmu znát obrovský talent a cit pro budování atmosféry tak intenzivní, že na konci už se člověk opravdu bojí, co ještě horšího může přijít v další vteřině. Už úvodní setkání se šíleným stopařem je dost intenzivní, a vůbec jsem nečekal, kdy poprvé uvidíme Leatherface. A už to jede. Kosti, kam se podíváš. Vyschlé mrtvoly. Všudypřítomný zvuk generátoru. Soundtrack obsahující zvuky brusky. A krve tak akorát, kdy film dokáže vyděsit a znechutit mnohem víc, než leckteré přehlídky gore efektů. Tady by se daly napočítat na prstu ruky, ale zaberou mnohem víc, než kdybychom jich měli spoustu od začátku. 
Jinak pro ty, kteří film znají, námět mi připomínal povídku Guláš z Drákulova švagra. Nejsem si jist, jestli je mezi Švandrlíkovou povídkou a tímhle filmem souvislost, ale zřejmě půjde o klasickou urban legend, jejíž podstata se mohla klidně objevit už pradávno v některých kramářských písních.
Na nízkorozpočtový horor první poloviny sedmdesátých let mě opravdu velmi překvapila kvalita, ať už kamery, herců, vlastně i scénáře. Zejména herec hrající Franklina je dobrý, Marilyn Burns si při natáčení musela vyřvat hlasivky, a herec hrající stopaře snad byl magor i ve skutečnosti. Jednou zvěsti nelhaly, Texaský masakr motorovou pilou rozhodně za vidění stojí, akorát slabší povahy s ním budou mít problém. 9/10
a.k.a. Texaský masakr motorovou pilou
Režie: Tobe Hooper
Hrají: Marilyn Burns, Allen Danzinger, Paul A. Partain, William Vail, Teri McMinn, Edwin Neal, Jim Siedow, Gunnar Hansen
Hudba: Tobe Hooper, Wayne Bell
USA 1974

pondělí 28. října 2024

HALLOWEEN SPECIAL 2024 část 7

Já už jsem toho viděl hodně. Viděl jsem hada srát. Viděl jsem koně blejt v barvách francouzský trikolory. Viděl jsem i mlátit žábu pěstí do skály. Dokonce jsem viděl i stíhačku couvat. Ale tohle... tohle jsem ještě neviděl.
 
IL ÉTAIT UNE FOIS LE DIABLE (1985)

O existenci tohoto filmu jsem nevěděl až do doby, kdy se stal highlightem posledního dílu Best of the Worst od Red Letter Media. Už jen popis na zadní straně DVD zněl šíleně, a co teprve film samotný, kde se ukázalo, že vše, co se tam píše, je pravda.

Viděl jsem dobré filmy. Viděl jsem špatné filmy. Po tom, co jsem viděl Devil Story, si nejsem jistý, co jsem to vlastně viděl. Úvod začíná skvěle - znetvořený muž s maskou á la Artur Ropotámo, oblečený v nacistické uniformě, velmi brutálně zavraždí několik lidí, ještě předtím, než začnou úvodní titulky, a po nich ještě několik dalších. Nicméně tento úvod nemá s filmem jinak kromě postavy Ropotáma co dělat, byl přidán, aby se děj trochu natáhl na požadovaných 75 minut. Otázka je, co všechno se přidávalo, aby se film natáhl, a co bylo jeho základem. Protože celý ten film vypadá jako sled výplní mezi chybějícím dějem. Dlužno říct, že takových výplní, že se u toho člověk nestihne nudit.

Děj tedy nejde popsat: mladí manželé píchnou na jakémsi místě ve Francii (přední SPZ mají francouzskou, zadní floridskou) a ubytují se na zámku nedaleko, zvláště proto, že prší. Tentokrát je tam ale nevítá grupa transsexuálů v čele s Timem Currym, ale dva staří manželé, kteří začnou vykládat nesouvislé historky o britské lodi cestující z Indie přes Egypt, kterou lupiči nechali ztroskotat na pobřeží, aby záhadně zmizela, a o potomcích oněch lupičů, staré čarodějnici, jejím znetvořeném synovi a nikdy nikým nespatřené dceři.

Vzápětí sledujeme Ropotáma ne jako vraha, ale jako debilního synka, který spolu se svou matkou chystá pohřeb své sestry.
Před zámek najednou přiběhne černý hřebec a skáče a řehtá natolik, až stařík natáhne maskáče, vezme brokovnici a musí koně odstřelit. Kůň je pravděpodobně vtělením ďábla, ale to není úplně jasné.
Mladá manželka (říkejme jí podle její představitelky Véronique, nebo zkráceně Verča) se nudí s manželem, který už usnul (a v posteli a v průsvitné košilce konečně vypadá dost pěkně) a vyběhne se podívat, co se děje s koněm. Protože začne pršet, zaleze do auta, vyleze ve žluté bundě a galoších, a pokusí se odjet. Na cestě ji ale vyděsí onen kůň, a tak vyleze z auta a prchá pryč.

Střih na staříka s brokovnicí na louce, jak se snaží toho samého hřebce umlátit brokovnicí, aniž by se k němu přiblížil.
Ropotámo s matkou přijdou na hřbitov, kde rakev s dcerou hodí do náhodného hrobu. Verča sem doběhne, s hrůzou je sleduje a spadne do jiného hrobu. Ropotámo ji po delším čumění vytáhne a pak ji hodí do hrobu k sestře.
Na pláži se dá do pohybu pod dozorem koně srandovně vypadající maketa skály, ze které vypluje srandovně vypadající maketa lodi. Z ní vypadne několik soudků s prachem a sarkofág.
Stařík se snaží zastřelit koně. Neúspěšně.
Ze sarkofágu vyleze mumie. Odchází pryč.
Následuje ještě lepší montáž, kdy už si můžete i tipovat, na co se střihne: matka a Ropotámo se snaží zavřít Verču v hrobu, ta se brání, přiběhne hřebec, Ropotámo se ho snaží odehnat, kůń ho pokope, nejdřív mu prokopne břicho a následně mu ukopne kus lebky. Střihy na krvácejícího Ropotáma, který jen chroptí a krvácí, matku snažící se zavřít hrob, Verču snažící se dostat ven a koně, který poskakuje a řehtá s pořád stejným zvukovým efektem. 
Stařík se neúspěšně snaží zastřelit koně.
Odteď nebudu prozrazovat, co se stane dál. Ale došli jsme zhruba do půlky filmu. Stejně byste mi to nevěřili a je třeba to vidět sami. Veškerá produkční kvalita je samozřejmě otřesná, herci jsou strašní, anglický dabing si z filmu sám dělá srandu, zejména ústy staříka, který se většinu filmu snaží zastřelit koně brokovnicí. Pochválit ale lze to, že i když se tam vlastně nic neděje, na Véronique Renaud, která po tomhle už radši nikdy v ničem nehrála, se velmi dobře dívá, nejen proto, že většinu filmu tráví v negližé, se staříkem střílejícím koně je legrace a Ropotámo jasně vede. Díky nim ten film prostě nenudí a člověk už jen čeká na další a další bizarní momenty, včetně několikanásobných twistů na konci. Ze slabšího soudku je mumie, která je v tom tak nějak navíc. Otázka je, co v tom vlastně není navíc. Hodnotit nebudu, ale pokud máte rádi filmové úlety, je tohle pro vás.
a.k.a. Devil Story
Režie: Bernard Launois
Hrají: Véronique Renaud, Pascal Simon, Marcel Portier, Catherine Day, Nicole Desailly, Christian Paumelle
Hudba: Paul Piot, Michel Roy
Francie 1985