pátek 28. dubna 2017

RETURN OF THE BAD MEN (1948)

Western se zajímavým námětem, ale nakonec všechno bylo mnohem hůř, než jsem si myslel. Nápad, že slavní psanci Západu se spojí do jedné bandy mi připadal skvělý. All Star Gang složený z Billa Doolina, bratrů Youngerů, bratrů Daltonových, Sundance Kida či Billyho Kida historicky nedává smysl, ale zní to fajn. Jak se tolik eg může vměstnat do jedné bandy? Doufal jsem, že se slavnými psanci strávíme hodně času a Randolph Scott coby hrdina se tam nějak infiltruje nebo tak něco.
Bohužel se děj točí kolem Randolpha Scotta a jeho kamarádů z malého městečka. Randolph tu má snoubenku, ta má malého syna, její otec je ředitelem banky a ještě tu máme popletu, který si neustále chodí půjčovat peníze. Jednoho dne banku vykrade onen gang, který však dala dohromady Doolinova neteř jménem Cheyenne. Ta je postřelena a ukryje se na Randolphově ranči. Randolph ji uzdraví a přesvědčí ji, že život mimo zákon pro ni není vhodný. Záhy se však objeví Sundance Kid, Billy Kid a Cole Younger, zabijí Randolphova indiánského sluhu, omráčí Randolpha a Cheyenne s nimi odjede. Tak čekáme, že Randolph se za nimi vydá... Ne! Cheyenne se to rozleží v hlavě, zdrhne i s penězi a s pomocí Randolpha se sama udá ve městě a peníze vrátí!
Následně se děj přesouvá do jiného města, kam se všichni přestěhují, a staré město nechají jen tak. Randolph se stává šerifem, jeho snoubenka si ho nechce vzít, dokud jím být nepřestane, a Cheyenne si u něj odpykává trest jako telegrafistka... Už v tuhle chvíli nevíte, co se vlastně děje? A to jsme teprve v půlce, zvratů přijde ještě několik a všechny jsou stejně blbé.
Cokoli je nejblbější možnost, jakou postavy mohou udělat, udělají ji. Jejich rozhodnutí nedává smysl. Bandité jsou na scéně málo, a když tak vlastně jako beránci. Jediný, kdo protestuje, je Sundance Kid, ale Bill Doolin si drží vedení. Proč on, takový nezajímavý strejda? Těžko říct, čím si získává respekt bandy. Jak jsem psal All Star Gang, právě Sundance Kid je jediný, kdo nějak zaujme. Už proto, že ho hraje Robert Ryan. Je zlý až do morku kostí, a svým charisma si zajistí maximální pozornost. Ryan to rozhodně táhne hodně nahoru. V roli Emmetta Daltona se objevil Lex Barker, ale spíš je to jen takové mihnutí. Old Shatterhand přijde později. Jinak jsou to všechno no-names. Prim totiž hrají klaďáci.
Randolph je tu ve své veselejší náladě a všichni mu věří, takže tu nikoho nemusí přesvědčovat, že je hodnej, což je fajn. Obě ženy, které se tak nějak přetlačují o jeho přízeň (ale paradoxně ani tohle scenáristé nevytěžili) mi vzhledem připomínaly Adinu Mandlovou a Natašu Gollovou, což je docela zvláštní :) A "Mandlová" je samozřejmě ta upjatá snoubenka, zatímco  "Gollová" se ohání koltem, jezdí na koni, chvílemi jsem čekal, že se bude houpat na houpačce zavěšené v okně :) Ne, to přeháním. Dál tu výraznou roli hraje starý ukecaný bankéř, který pořád žvaní. Klouček s brokovnicí naštěstí nepřekáží.
Dost mě to tedy zklamalo, jedná se jen o další a docela nudný, pokud není na scéně Ryan, rodokaps. Zarazil mě i cynismus, jakým tento western, ale i Pád rodu Daltonů končí. SPOILER Některá důležitá postava tragicky zemřela, ale místo toho, aby to s hrdiny nějak hnulo, v závěru končí se smíchem a ruku v ruce. So it goes. KONEC SPOILERU Pochválit by se tak daly snad jen přestřelky a zvlášť začátek té závěrečné v opuštěném městě. Bohužel i ta je zakončena fraškou, kterou nesnáším ve spaghetti westernech a bohužel má svého předchůdce tady. Tohle rozhodně není dobrý western. Mimochodem je to část neoficiální trilogie. První díl Badman's Territory, rovněž se Scottem, ale v jiné roli, snad ani zkoušet nebudu, třetí, Best od the Badmen, pro změnu opět s Ryanem v jiné roli, možná kvůli němu zkusím. 4,5/10
Bill Doolin, vede bandu. Nikdo neví proč.
Dnes se setkám s Vinnetouem v Údolí černých bobrů
Režie: Ray Enright
Hrají: Randolph Scott, Robert Ryan, Anne Jeffreys, George 'Gabby' Hayes, Jacqueline White, Steve Brodie, Tom Keene,Lex Barker
Hudba: Paul Sawtell
Scénář: Luci Ward
USA 1948

Žádné komentáře:

Okomentovat