úterý 30. srpna 2016

GIU LA TESTA... HOMBRE! (1971)

AKA Adios, Companeros, Doppia taglia per Minnesota Stinky, Fistful of Death, Ballad of Django a 3687 dalších názvů. Další z Fidaniho levných šrotů, v nichž obsazoval pořád dokola stejný okruh svých známých. Tenhle film jako by byl stranou B gramodesky, kde stranou A je film A Barrell full of Dollars - pravděpodobně byly oba filmy natáčeny ve stejnou dobu. Máme tu Jeffa Camerona jako hrdinu, máme tu Gordona Mitchella, tentokrát jako padoucha, Hunta Powerse opět jako padoucha, ač uveden jako první v titulcích, opět rozhodně nemá ten největší prostor, je tu samozřejmě Benito Pacifico, dokonce i Kinski, jsou tu stejné laciné kulisy městeček a lokace vybrané pravděpodobně v okolí Fidaniho chaty nebo co. Snad jen Simonetta Vitelli zůstala tentokrát doma.
Rakev plná dolarů mě kdysi hrubě urazila. Dneska bych se asi docela už bavil, jsa na takovou míru odpadu zvyklý. Takže tentokrát už jsem věděl co čekat, a Demofilo mě absolutně nezklamal. Proč se obtěžovat s něčím, jako je příběh. Důležité je, aby se pořád střílelo, bilo nebo jezdilo na koních. Takže upřímně vůbec nevím, o čem to mělo být. Banda, která přišla o koně, postřílí členy jiné bandy, až na jednoho, který přežije (mají pět kulek na šest chlapů, takže jeden musí trefit dva lidi jednou ranou. Toho Cameron využije a dělá, že to dostal taky). Banda se rozhádá, protože jednu frakci vedou, a teď se podržte, Butch Cassidy a Sundance Kid (které tu hrají Hunt Powers a Giancarlo Prete), druhou pak Gordon Mitchell, který chce všechny prachy pro sebe, takže si s Butchem zahraje pokra, a prohraje. Protože Butch měl pět es. Bandy se tímto dělí. Jeff Cameron se mezitím zotaví, naštípe spoustu dřeva, protože bude zima, a pak odchází do města. Zde se seznámí s knězem, kterého hraje Klaus Kinski (aspoň je tu jasné, že je to fakt jen cameo, a ne jako když hraje hlavního padoucha a je ve filmu pět minut), a po mši se jde závodit.
Jeff vyhraje kolt a jde do hospody, kde zničehonic začne rvačka. Fakt, jeden chlap prostě najednou vrazí druhému a už se mele celá hospoda. Po rvačce, kterou ukončí Kinski tím, že každého se slovy "Miluj bližního svého" zmlátí, se seznámí s jiným mužem, který mu nabídne kšeft. Spolu odjždějí z města, pozorováni Kinským, který přežvykuje jablko. A odteď to začíná být docela husté. Dějově už to nedává smysl vůbec, protože dál následují různé nesmyslné akce a snahy o podrazy. Takže jenom pár zapamatováníhodných momentů:
Po první loupeži jsou Cameron a Pacifico napadeni ze střechy. Pacifico využije Cameronova zaneprázdnění a uteče s penězi. Cameron se vrhne na koně a následuje nejdivnější honička, jakou jsem kdy viděl, protože to vypadá, že prostě jen jedou za sebou rychle pryč, ale je to celé stříhané dost pomalu. Pak se Cameron na Pacifica vrhne, poperou se, a pak Pacifico řekne: "Podcenil jsem tě. Zase kámoši?" "Jo." A dál jedou spolu.
Raindrops keep falling on my head...
Butch Cassidy se živí jako veterinář, Sundance Kid mu dělá neochotného pomocníka a místo formaldehydu mu pořád dává něco jiného. Najednou vrazí záhadný lovec odměn. Vidí jen Butche, Sundance je za ním, ale lovec to neví. Sundance chce lovce vyřídit, Butch na něj dělá posunky: "Teď ne." Lovec: "Haha, starej trik, na to nenaletím." Po několikerém zopakování je lovec konečně vyřízen.
Kinski káže v kostele a všichni se nudí a koukají na hodinky a pokašlávají.
Nepopsatelná scéna, v níž Cameron s ležérností sobě nevlastní zlikviduje padoucha, který stál za ním.
Na závěr Mitchell rozhodne o útoku na město, kde se skrývají Butch a Sundance. Bandité se tam plíží tím způsobem, že si uříznou větvičky a za těmi skryti na louce a pak i v ulicích města pochodují...
Co ještě dodat? Ze všech "herců" mě nejvíc bavil Mitchell. Kinski se jenom mihne, ale i on samozřejmě ukradne všechny scény, ve kterých se objeví. Nevím, jestli to bylo jen vyblitou kopií, ale všichni navíc vypadají stejně, mají tmavé vlasy a dlouhé kabáty, takže rozpoznat kohokoli je problém, zvláště když ve filmu je minimum detailních záběrů. Vůbec to vypadá, že aby to natočili rychleji, točili každou scénu ve dvou třech celcích. Takže sledujeme jezdce na koních, nevíme, kdo to je, následně se vynoří zpoza křoví jiní bandité, kteří vypadají stejně, jezdce postřílejí, a pak se za nimi objeví Cameron s Pacificem a postřílejí předchozí střelce. Ok.
Dozvíme se ještě, že whisky se píše "whiskie", ale důležité je, že s H, že banditi ze všeho nejradši mají gumové panenky pro děti, nebo že jedna taška s dynamitem stačí na minutu explozí po celém městě. Jinak je film dost nudný a těšil jsem se, až skončí, a vůbec nepůsobí jako western. Pod titulky navíc vidíme bandity na poli pochodovat a ne jezdit. Lallo Gori k tomu složil naprosto newesternovou hudbu. Celkově, je to špatný, ale nebylo to tak hrozný, jak jsem si myslel. Fidani má horší kousky (jeden takovej jsem ani nedokoukal). 3/10
K čemu důvod, proč začít bitku...
Snad jenom D'Amato se s kamerou sem tam vytáhne
Tohle je, prosím pěkně, honička.
Nikdy se nedozvíte, co je tohle zač...
Místo skákání z vodopádu válení se v sudech. Butch a Sundance jsou prostě naši oblíbení rošťáci
Kdo je kdo?
Ty jsi takový urostlý... Neděláš někde... na pile?
A to vše z jedné tašky s dynamitem, která bouchla v jednom okamžiku
Režie: Demofilo "Ed Wood spaghetti westernu" Fidani
neHrají: Hunt Powers, Jeff Cameron, Gordon Mitchell, Klaus Kinski, Giancarlo Prete, Benito Pacifico, stromečky, whiskie a trocha dynamitu
Hudba: Lallo Gori
Kamera: Joe d'Amato
Itálie 1971

Žádné komentáře:

Okomentovat