pondělí 26. prosince 2022

YES, VIRGINIA, THERE IS A SANTA CLAUS (1991)

Ideální vánoční film s Charlesem Bronsonem? Bronson střílí kriminálníky převlečené za Santy, kteří se vloupávají do cizích domů a tam loupí, vraždí a znásilňují. Bronson je s nějakou hláškou a ledovým klidem odstřelí a pak si dá krocana. Krocan je dobrý. Má ho rád. Bohužel nežijeme v ideálním světě, takže sice existuje vánoční film s Bronsonem, ale je to... tohle.

Americký film režiséra Charlese Jarrotta nastavuje zrcadlo nuznému životu dělníků v kapitalistických Spojených státech amerických, kde stejně jako dnes i na přelomu 19. a 20. století docházelo k vykořisťování přistěhovalců buržoazií. Takhle by asi Miloš Frýba uvedl film, kdyby byl starší a ČST by ho s radostí uvedla v době před převratem. Film má za námět článek, který napsal Frank Church do novin The Sun v roce 1897, a scénárista z toho měl uklohnit vánoční film pro celou rodinu. Takže tu musí být holčička, která pošle dotaz do novin, a novinář, který jí odpoví. A už jede svoje naučené fabule o chudé rodině, které se dějí samá příkoří, z etnických důvodů jí otce vyhodí z práce, ten následně celý film hledá jinou, což je strašná zábava sledovat, že ano. Kam vleze, tam má problémy, protože scenárista potřebuje, aby nám ho bylo líto. Nejen tato jeho snaha vedla k tomu, že jsem tuto dějovou linku naprosto nenáviděl a postavě otce jsem přál, aby ho teda křivě obvinili a na místě popravili, nejlépe atomovkou. Jeho představitel je totiž naprosto mizerný herec, kterému nejde věřit ani nos mezi očima, nejen, že je nesympatický, ale ani nemá žádnou chemii se svou filmovou rodinou. Dětem je evidentně úzko, když je objímá nebo drží na klíně.

Mimochodem, soudruh scenárista se tak zamotal do líčení života proletářů v New Yorku, že zapomněl na titulní holčičku, takže ta je jen malou roličkou ve svém vlastním příběhu. 
Dobří herci jsou tu bohužel jen dva a v té dějové linii o dělníkovi nejsou žádní. Druhá dějová linie se točí kolem novináře, který si žije v luxusu, má vlastní byt a pěkné oblečení, stálé místo v novinách. Tady nenašel soudruh scenárista jiné polidštění takové kreatury, která tyje z utrpení jiných, než že z něj udělal alkoholika, který oplakává svou zesnulou ženu a dítě. Alkoholika hraje Bronson, a má tu aspoň trochu příležitost hrát. A ten zármutek vlastně ani nemusel, protože krátce před vznikem filmu mu zemřela manželka, Jill Ireland, i ve skutečnosti. Bronsonovi se snaží pomoct mladá nadšená emancipovaná novinářka, jedna z průkopnic feminismu, a starý šéfredaktor hraný druhým dobrým hercem ve filmu, Edwardem Asnerem (El Dorado). V podstatě jen jejich společné scény mají nějaký náboj a to byly ty vzácné momenty, kdy na film byla trochu radost koukat.

Jenže v první půlce Bronson skoro není, nebo jen chlastá a nereaguje ani na konkurenčního novináře, synovce bohatého strýce, který se mu vysmívá za to, že se v článcích zastává chudých. Buržoust jeden! V půlce filmu se Bronson naštěstí neudrží a jednu mu flákne, což je od něj jediná akce v celém filmu. V druhé linii dostaneme dvě nudné rvačky s xenofobními dělníky. 

Zhruba v půlce Virginia konečně napíše dopis a s pomocí divného pedofilního pošťáka ho pošle do novin. Bronson se rozhodne zabít plynem, což mu je překaženo, protože dostane úkol - odpovědět na dopis! Bronson se prochází po městě, sleduje bohaté i chudé, flašku s whiskou hodí do koše, napíše článek. I ve druhé dějové linii vše dopadne pohádkově, všichni si přečtou článek a to i za přítomnosti Bronsona, aniž by s ním rodina nějak komunikovala a aniž by nám bylo jasné, kde se tam vzal.

Hlavním závažím filmu je jednoznačně linie o irské rodině, která je plná klišé a citového ždímání, vlastně se moc nezabývá tím, co motivuje Virginii psát do novin, jako spíš tím, že se všichni mají špatně. Linie s Bronsonem docela jde až na toho klišovitého frajírka, kterého mohl hrát Paul Koslo, jenž podobné postavy hrál ve starších Bronsonovkách, ale pak bychom zase čekali, že mu Bronson vrazí jednu pažbou brokovnice do rozkroku. Čekal jsem od toho příležitost pro Bronsona zahrát si něco jiného, ale na to jsem se dost načekal až do druhé půlky, prvních pětadvacet minut Bronson řekne asi jen dvě věty? A stejně, s lepším režisérem by byl ještě lepší. Vracet už se k tomu určitě nebudu, to už radši na svátky tu Pyšnou princeznu nebo Smrtonosnou past. 4,5/10
a.k.a. Ano, Virginie, Santa Claus je
Režie: Charles Jarrott
Hrají: Richard Thomas, Edward Asner, Charles Bronson, Katharine Isabelle, Colleen Winton
Hudba: Charles Bernstein
USA 1991

Žádné komentáře:

Okomentovat